Answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
1 year ago
11

What is your displacement if you walk 80 m north, 15 m east, 20 m south, 35 m west, and then 60 m south?

Chemistry
1 answer:
damaskus [11]1 year ago
3 0
<u>Distance traveled N/S:</u>

(80 m north) + (20 m south) + (60 m south)

(80 m) + (-20 m) + (-60 m)

<u><em>0 m north/south</em></u>


<u>Distance traveled E/W:</u>

(15 m east) + (35 m west)

(15 m) + (-35 m)

-20 m

<u><em>20 m west</em></u>


<u>Resultant distance:</u>

a² + b² = c²

a = 0 m north/south
b = 20 m west

c² = (0 m)² + (20 m)²

c² = (20 m)²

<u><em>c = 20 m</em></u>

<u><em>Overall displacement = 20 m</em></u>

You might be interested in
What causes the moon to go through phases?
tensa zangetsu [6.8K]

Explanation:

This is due to the relative position of the moon to an observer on the surface of the earth. Due to this relative position, the side of the moon facing the earth and the sun and reflecting the beam back to earth will differ to different observers in different locations.

During a full moon, the whole side of the moon that is facing the earth (remember this is relative to the observer on the earth’s surface) is being lit by the sun. As the moon changes position as it revolves around the earth, the proportion of this side lit by the sun will decrease from a full moon until the section is no longer being shone by the sun hence forming a new moon,  

Learn More:

For more on phases of the moon check out;

brainly.com/question/3853737

brainly.com/question/3154230

brainly.com/question/2626244

brainly.com/question/14302282

#LearnWithBrainly

6 0
1 year ago
Nuclear scientists have synthesized approximately 1600 nuclei not known in nature. More might be discovered with heavy-ion bomba
Nesterboy [21]

I shall assume the following equations are the ones of interest as none was provided:

(a) 63 Li + 56 28Ni →?

(b) 40 20Ca + 248 96Cm→147 62Sm + ?

(c) 88 38Sr + 84 36Kr→116 46Pd + ?

(d) 40 20Ca + 238 92U→70 30Zn + 4 10 n + 2?

I shall also assume in the following calculations that the mass number of the unknown products is 'a' and the atomic number of the unknown products is 'b'.

In balancing nuclear equations, we observe the following rules:

I. The total number of protons and neutrons in the products and reactants must be the same ( conservation of mass number, A ).

II. The total number of nuclear charges in the products and reactants must be the same ( conservation of atomic number, Z ).

For (a),

63 Li + 56 28Ni→?

Add mass number, A, of reactants = 6+56 = 62

Add atomic number, Z, of reactants = 3+28 = 31

A of reactants = A of unknown product = 62

and, Z of reactants = Z of unknown product = 31

Hence, unknown product is the element with Z as 31 = Ga

Balanced equation becomes:

63 Li + 56 28Ni → 62 31Ga

For (b),

40 20Ca + 248 96Cm→147 62Sm + ?

A of reactants = 40+248 = 288

A of products = 147 + 'a'

But A of reactants = A of products

288 = 147 + 'a'

‘a’ = 288 – 147 = 141

Also,

Z of reactants = 20 + 96 = 116

Z of products = 62 + 'b'

Z of reactants = Z of products

116 = 62 + 'b'

'b' = 116 – 62 = 54

So, unknown product is the element with Z = 54 = Xe

Balanced equation is:

40 20Ca + 248 96Cm→147 62Sm + 141 54Xe

For (c),

88 38Sr + 84 36Kr→116 46Pd + ?

A of reactants = 88 + 84 = 172

A of products = 116 + 'a'

But A of reactants = A of products

172 = 116 + 'a'

‘a’ = 172 – 116 = 56

Also,

Z of reactants = 38 + 36 = 74

Z of products = 46 + 'b'

Z of reactants = Z of products

74 = 46 + 'b'

'b' = 74 – 46 = 28

So, unknown product is the element with Z = 28 = Ni

Balanced equation is:

88 38Sr + 84 36Kr→116 46Pd + 56 28Ni

For (d),

40 20Ca + 238 92U→70 30Zn + 4 10 n + 2?

A of reactants = 40 + 238 = 278

A of products = 70 + (4 x 1) + (2 x 'a') = 70 + 4 + 2a = 74 + 2a

But, A of reactants = A of products

278 = 74 + 2a

2a = 278 – 74

2a = 204

'a' = 204/2 = 102

Also,

Z of reactants = 20 + 92 = 112

Z of products = 30 + (4 x 0) + (2 x b) = 30 + 0 + 2b = 30 + 2b

Z of reactants = Z of products

112 = 30 + 2b

2b = 112 – 30

2b = 82

‘b’ = 82/2 = 41

Therefore, unknown product is element with Z = 41 =Nb

Balanced equation is:

40 20Ca + 238 92U→70 30Zn + 4 10 n + 2 102 41Nb

8 0
1 year ago
2.26 g of liquid water at 23.5 ◦C was com- pletely converted to ice at 0 ◦C. How much heat was (absorbed/released) by the system
Brilliant_brown [7]

Givens

m = 2.26 g

c = 4.19 J/(g * oC)

Δt = 23.5oC - 0 = 23.5oC

hf = heat of fusion for ice = 334 J/g

Equation

H = m*c*Δt +  hf * m

H = m*(c*Δt + hf)

Solution

H = 2.26 * (4.19 * 23.5  + 334)

H = 2.26 * (432.5)

H = 977.4 J

6 0
1 year ago
Can y’all Please help !!!!
ycow [4]

Answer:

yes

Explanation:

<em>pp popo</em>

4 0
1 year ago
A certain man needed 400N of force to pull a load through a distance of 150cm in 8s . Calculatell i) the work done by man ii) th
Igoryamba

Answer:

a) 600 J

b) 75 W

Explanation:

Force= 400 N, distance = 150 cm = 1.5 m, time= 8s

a) Work is the product of force acting on an object and distance (or displacement). The S.I unit of work is the joules.

Work = force × distance = 400 × 1.5 = 600 J

b) Power is the amount of energy transferred per unit time. It is the ratio of work to time. The S.I unit of power is watt

Power = work/time = 600 / 8 = 75 W

5 0
11 months ago
Other questions:
  • Is sugar dissolving in water a chemical change
    10·2 answers
  • What is a product in a chemical reaction?
    11·1 answer
  • Magda has the two magnets shown below what will happen if magda tries to push the north poles of the two magnets toward one anot
    12·1 answer
  • How many d and f orbitals total are present in the n = 4 shell of a hydrogen atom? Enter your answer as a whole number.
    10·1 answer
  • The pressure of nitrogen gas at 35°C is changed from 0.89 atm to 4.3 atm. What will be its final temperature in Kelvin?
    14·1 answer
  • Appearance and texture of cornstarch
    15·1 answer
  • A 46.9 gram sample of a substance has a volume of about 3.5 centimeters3. It is solid at a room temperature of 23ºC. Out of the
    13·1 answer
  • 0.0665 mol of sodium hydroxide (NaOH) is used to completely titrate and neutralize 0.050 L of hydrochloric acid solution (HCl).
    7·1 answer
  • What is the electron configuration of a transition metal in block d
    13·1 answer
  • The graph above shows the distribution of molecular speeds for four different gases at the same temperature. What property of th
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!